Yas ilan ediyoruz

                                            Basına ve kamuoyuna

Elazığ’da meydan gelen depremin yaraları daha taze iken Van’nın Bahçesaray ilçesinde meydana gelen çığ felaketi tüm halkımızı derin bir yasa boğmuştur. Üç gündür devam eden çığ felaketinden dolayı halkımız bir taraftan çığın altında kalan insanlarımızı kurtarmaya çalışırken diğer taraftan tüm toplum bunun etkisiyle büyük bir üzüntü içine girmiştir.

Bizler çığ felaketinde yaşamını yitiren insanlarımıza Allahtan rahmet kederli ailelerine baş sağlığı ve sabır diliyoruz. Yaralanan insanlarımızın bir an önce sağlığına kavuşmasını umut ediyoruz.

Doğa olayları, yıllardır halkımızın karşı karşıya kaldığı durumlar-mış  gibi gösterilse de gerçekler hiçte böyle değildir. Kürdistan’da yaşanan bir çok doğa olayı  irdelendiği  zaman arka planında tarihsel ve siyasal ihmalkarlıkların olduğu rahatlıkla ortaya çıkmakta ve tüm kamuoyu bu gerçeği bilmektedir.

Bahçesaray’daki birinci çığ felaketi, kısmen doğa ile ilişkilendirilse de felaketin öncesinde yollarla ilgili yıllardır gerekli tedbirlerin alınmaması, olası felaketlere yönelik teknik hazırlıkların önemsenmemesi, yetkililerin çığ bölgelerine yönelik  seyahat saatleri ile ilgili uyarıları zamanında yapmaması, insan yaşamının buralarda yetkililer açısından ne kadar kıymetsiz olduğunu ve felaketlerin kader değil tedbirsizlik ve sorumsuzluk sonucu  olduğunu ortaya koymaktadır.

İkinci çığ felaketi  de  yıllardır alınmayan önlemlere, yetersiz siyasal aklın ısrarı ve insan yaşamını kıymet biçmeyen sorumsuz tavrın eklenmesi ile ortaya çıkmıştır. Basında ve kamuoyunda da belirtildiği gibi kalabalık bir insan grubunun kimi uyarılara rağmen  hava destekli , ağır araçlar eşliğinde çığ bölgesine sürüklenmesi  ikinci  bir felaketin asıl nedeni  olmuştur. Bu hareketlilik ikinci bir çığ felaketini adeta tetiklemiştir.

Akp iktidarı, kriz içinde kriz üreten bir duruma gelmiştir. Yaşanan doğa felaketlerini bile fırsata çevirmek için insan yaşamını gözünü kırpmadan tehlikeye atan bu siyasi çizgi adeta bir çürümüşlük yaşamaktadır. Toplumun sorunlarını çözmekten öte daha da derinleştiren  AKP iktidarının  toplum  için büyük bir risk haline geldiğini tüm kamuoyu görmelidir.

Bu temel de Van- Bahçesaray ‘daki çığ felaketinden dolayı tüm kamuoyunu duyarlı olmaya ve hakikatin arkasında durmaya çağırıyoruz. Mağdur olan ve yaşamını yitiren tüm insanların aileleriyle dayanışma içinde olmak  bizim için insani bir tutumdur.

DTK olarak tüm toplumla bu acıyı paylaşmak için iki günlük yas ilan ediyoruz. Halkımızın bu tür felekatlerde dayanışmacı karakterini biliyoruz. Bu duyarlılıkla başta halkımızı, duyarlı STK’ları ve siyasi partileri Van-Bahçesaray halkıyla dayanışma içinde olmaya çağırıyoruz. Van halkını ancak ve ancak siyasal menfaatlere alet edilmemiş samimi ve dürüst bir dayanışma ruhu ısıtabilir.

06.02.2020

DEMOKRATİK TOPLUM KONGRESİ