Saliha Aydeniz: DTK illegalize edilmek isteniyor

DTK’nin eşbaşkanlık görevini üstlenen ve çeşitli birimlerinde görev alan siyasetçilere yönelik bu sabah düzenlenen operasyonlara ilişkin açıklama yapan DTK Başkanlık Divanı üyesi Saliha Aydeniz, “DTK illegalize edilmek isteniyor” diyerek operasyona tepki gösterdi.

Aydeniz, gözaltıları 2009 yılında Gülen Cemaatinin yürüttüğü operasyonlara benzetti.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Kürt siyaseti ve sivil toplum kuruluşlarının tek çatı altında toplandığı Demokratik Toplum Hareketi’nden (DTH) 30 Ekim 2007 tarihinde kongreleşme kararı aldı. DTK’de çalışma yürüten siyasetçilerden, DTK Eşbaşkanlığı görevini yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, başkanlık divanında yer alan DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Barış Grubu üyesi Seydi Fırat ile DTK eski divan üyesi Edip Yaşar ve HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Cebbar Leygara bu sabah evlerine yapılan operasyonlarda gözaltına alındı.

‘DTK’NİN ROL VE MİSYONU NETTİR’

DTK yönetici ve görevlilerine yönelik sürdürülen operasyonun Kürt siyasetine yönelik sürecin devamı olarak gören DTK Başkanlık Divanı üyesi Saliha Aydeniz, kurumun amacını bölgede yaşayan halkın sağlık, eğitim, ekonomi, hukuk gibi sorunlarına çözüm arayan meclis olarak tarif etti. DTK’nin aynı zamanda bölgede yaşayan halkın kendi kaderini kendilerinin tayin etmesi yönünde siyaset yürüten bir örgütlenme olduğunun altını çizen Aydeniz, “Kongreler, çalıştaylar, eğitimler veriliyor. DTK yıllardır bilinen bir kurumdur. Aynı zamanda devletin de kabul ettiği bir kurumdur. Çözüm sürecinde de İmralı Heyeti’nde DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle de kongre adına yer aldı. DTK’nin rol ve misyonu bu kadar nettir” diye konuştu.

‘DTK’YE ALGI OPERASYONLARI YAPILIYOR’

Operasyonlara tepki gösteren Aydeniz, “DTK’ya operasyon” adı altında algı operasyonlarının yürütüldüğünü ve bununla DTK’nin kriminalize edilmek istendiğini söyledi. Aydeniz, “Kürt halkının yıllardır yürüttüğü siyaseti de farklı bir şekilde yaratılmak isteniyor. Legal bir alanda çalışma yürüten bir kurumuz. Ama 2009’da yapılan KCK operasyonlarını nasıl KCK’ye dayandırdılarsa, şimdi de yapılan siyasi soykırım operasyonları DTK adı altında yapılmak isteniyor. DTK’yı marjinalleştirip, illegalize edip tüm operasyonları buraya bağlamak istiyor. Algı operasyonları sonrasında iddianameler hazırlanıp tüm bunların da DTK’ye bağlamak isteniyor” dedi.

‘DEMOKRATİK SİYASETİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Operasyonlara rağmen demokratik siyaseti sürdüreceklerini vurgulayan Aydeniz, “Ama bilinmelidir ki daha önce nasıl siyaset yürüttüysek bundan sonra da yürüteceğiz. DTK’ye dönük bu baskı ve korkuya da itibar edilmeyecek. Operasyonların bir gerekçesi yapılmak isteniyor. Bizim değil devletin yaptıkları kabul edilmezdir. Bir an önce tüm siyasetçilerimizin serbest bırakılmasını istiyoruz” diye konuştu.

DTK’NİN ÇALIŞMALARI SUÇ SAYILIYOR

Aydeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “DTK’de basına açık yapılan konferans ya da çalıştaylar, buralarda yapılan konuşmalar tek tek suç sayılıyor. Yine yıllardır Kürt siyasetinde aktif yer alan DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, KJA Sözcüsü Ayla Akat Ata ve daha birçok siyasetçi DTK üyeleri oldukları için suçlanıyor. DTK illegalize edilmek isteniyor. Hedef haline getirilmek isteniyor. Bu algılarla da yok edilmek isteniyor. Herkesin bunun farkında olduğunu biliyoruz. Bu çabaları boşa çıkaracağız.”

Bu sabah polislerce arama yapılan DTK binası, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından 31 Ağustos’ta arama yapılmış ve çeşitli belge, afiş ve posterlere el konulmuştu.

DTK YILLARDIR FAALİYET YÜRÜTÜYOR

DTK’nin ilk eşbaşkanları Yüksel Genç ve Hatip Dicle, Kürt siyasetine yönelik 2009 yılında Gülen Cemaati tarafından yürütülen operasyonlar kapsamında “KCK ve PKK ile doğrudan ilişkili olduğu” öne sürülmüştü. Operasyonlar sonrası DTK eşbaşkanlığına Kürt siyasetinin önemli isimlerinden Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk seçildi. 2014 yılında kongresini gerçekleştiren DTK’nin eşbaşkanlığına, 4 yıl tutukluluk süresi ardından tahliye edilen Hatip Dicle ile tutuklu bulunan HDP Milletvekili Selma Irmak seçildi. 2014 yılında gidilen kongrede ise eşbaşkanlığa Hatip Dicle ve 2009 “KCK” operasyonları sırasında tutuklanıp bırakılan Leyla Güven seçildi.

DEMOKRATİK ÇÖZÜM SÜRECİ’NDE YER ALDI

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 2013 Newrozu’nda gönderdiği mesaj ile başlayan “çözüm sürecinde” de DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle İmralı Heyeti’nde de yer aldı. Sürecin başladığı dönemde Cizre’de kurulan hendeklerin kaldırılması için de Dicle aktif rol aldı. Dicle, 14 Ocak 2015’te PKK Lideri Abdullah Öcalan ile yaptıkları görüşmenin ardından Cizre’ye gitti. Dicle o günlerde “İlçeye gelmekte geç kaldık. Ancak Öcalan’ın değerlendirmesini almadan da gelmek istemedik” diyerek çözüm için geldiğini aktardı. Dicle’nin Cizre’ye gitmesi hem hendeklerin kaldırılması hem de çözüm kararlığının dillendirilmesi o günlerde çok olumlu karşılanmıştı. Dicle o günlerde tüm çalışmalarını DTK ve İmralı Heyeti üyesi olarak yürütüp, tüm bu çalışmalar da devlet yetkililerinin bilgileri dahilinde gerçekleşti. Kürt siyasetine yönelik operasyonlar kapsamında yaklaşık 3 bin kişinin tutuklu bulunduğu bu günlerde, Kürt siyasetinin çatı örgütlenmesi olan DTK hedef alınıyor. DTK’nin eski eşbaşkanı ve aktif çalışma yürüten üyelerine yönelik operasyonlar, Kürt siyasetinin tasfiyesine dönük operasyonların devamı olarak değerlendirilmekte.

KAYNAK : DİHABER