Leyla Güven: Dayanışma büyütülmeli

Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu’nun düzenlediği konferansa mektup gönderen Leyla Güven, dayanışmanın büyütülmesi çağrısı yaptı. 

 Avrupa Parlamentosu Kadın Hakları ve Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, barış süreçlerinde kadınların rolünü tartıştığı bir konferans düzenledi. Konferansa Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay ve eski Milletvekili Besime Konca, HDP Avrupa Temsilcisi Eyyüp Doru, Belçika Kürt Kadın Hareketi’nden (TJK-B) Cihan Yalçın ve Roj Kadın Meclisi’nden Türkan Özcan da katıldı.

 ‘Leyla Güven Türkiye’de hukuksuzluğun bitmesini istiyor’ Burada konuşan HDP Milletvekili Serpil Kemalbay, Türkiye’de yürüttükleri mücadelelere ilişkin bilgi verdi. Kadınların oynadığı öncülük rolüne dikkat çeken Serpil, açlık grevindeki Leyla Güven’i örnek gösterdi.Leyla’nın 146 gündür açlık grevinde olduğunu ifade eden Serpil, bu eylemin cezaevlerine de yayıldığını ve binlerce tutsağın da açlık grevinde olduğunu belirterek, “Leyla Güven, özellikle hapishanelerden tabut çıkmasını istemiyor ve Türkiye’de bu hukuksuzluğun bitmesini istiyor” diyerek sözlerini noktaladı. Leyla Güven’in mektubunu ise Roj Kadın Meclisi’nden Türkan Özcan okudu. Leyla, İngilizce okunan mektubunda, uluslararası ilgili kurumların sessizliğine dikkat çekerek “Emin olabilirsiniz ki tüm gücümüzle tecride karşı mücadele ediyoruz” dedi.

 ‘Bu halk için hayatımı verebilirim’ Trajikomik nedenlerle binlerce insanın cezaevlerinde veya sürgünde olduğunu belirten Leyla, “Açlık grevi dışında kendimi ifade edebilecek başka yöntem bulamadım. 1981’de 66 günlük açlık grevinden sonra hayatını kaybeden İrlandalı Bobby Sands gibi bu halk için hayatımı verebilirim” dedi. Uluslararası toplumun bu talepleri dinlemesi gerektiğini söyleyen Leyla, refakatçileri ve kızı yardımıyla günlük ihtiyaçlarını giderebildiğini ifade etti. Dünya genelinde kadınların dayanışmada bulunduğunu ve bunun kendisine güç verdiğini belirten Leyla, “Ancak bu dayanışma daha da büyütülmeli” dedi.

 ‘Başka bir dünya kadınlar ile mümkün’ Kendi sağlığı ve arkadaşlarının durumunun kritik bir noktaya ulaştığını ifade eden Leyla, tüm kadınlara seslenerek “Küresel ataerkil sisteme karşı birlikte mücadele edebiliriz” çağrısında bulundu. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu söyleyen Leyla, mektubunu “Bunun kadınlar tarafından kurulacağına inanıyorum” diye noktaladı.

KAYNAK: JİNNEW