Kobanê, İnsanlık için büyük bedeller ödedi

1 Kasım Dünya Kobanê Gününe ilişkin yazılı basın açıklamamızdır.Sömürgeci ve işbirlikçi güçleri Ortadoğu halklarından intikam alırcasına vahşi bir şekilde Kürt halkın öncülüğünde gelişen Rojava Devrimine saldırarak, halkların devrimini boğmaya dönük saldırılarda bulundular. Kürt kadınları öncülüğünde gelişen Rojava Devrimini, ortadan kaldırmak için çetelerini en son teknolojik silahlarla donatıp, devriminin öncü kenti, Kobanê’ye saldırtarak , Rojava’da gelişen devrimi doğdu kentte boğmak istediler.

Başta Kürtler olmak üzere kapitalist sömürgeci güçlere karşı direnen bütün halklar, doğa, insanlık ve tarih düşmanı DAİŞ çetelerine karşı büyük bir direniş göstererek,  Kobanê’yi canları pahasına korudular. Kobanê direnşinin sembollerinden Arîn Mirkan, çetelere karşı gerçekleştirdiği eylem,  Kobanê’nin özgürleşmesine öncülük etti.

Binlerce direnişçi, Kobanê’de sokak, sokak, ev, ev gerici çetelere karşı savaşarak, Rojava  Devrimini dünya halklarıyla buluşturdular. Dünyanın dört bir yanından devrimciler Kobanê’de çetelere karşı savaşarak, Kobanê’yi devrimin merkezi haline getirdiler. Bu direnişin sonunda  dünya çapında tanınan bilim insanları, aydın, yazar ve siyasetçilerin çağrılarıyla 1 Kasım Dünya Kobanê Günü olarak ilan edildi.

Halkların birlikte yaşama koşullarının  yeniden yaratıldığı Rojava’da, devrime öncülük eden ve insanlığın  değerlerini korumak adına  büyük bedeller ödeyen Kobanê, bu gün yine faşist ve sömürgeci güçler tarafından saldırıya maruz kalmıştır. DAİŞ çetelerine”Kobanê Düştü, Düşecek ”diye destek verenler,  amaçlarına ulaşamamasının acısını, Kobanê’nin  özgürlük yıl dönümünde saldırarak çeteleri yeniden canlandırmaya çalışmaktadır. Bu saldırılara karşı  sesiz kalanlar,  insanlık değerlerine karşı suç işlediklerini  bilmeleri gerekir.

Demokratik Toplum Kongresi olarak, Kobanê direnişinde yaşamını yitiren tüm özgürlük savaşçılarını  ve enternasyonalist devrimcileri  minnetle anıyor,  halkların direniş zaferi olan  bu günü  kutluyoruz.

01 Kasım 2018