Katliamın üzerinden 25 yıl geçmesine rağmen yüzleşilmedi

Katliamın üzerinden 25 yıl geçmesine karşın, hala bir yüzleşmenin yapılmamış olması doğrudan bu faşist iktidar blokunun katliam karşısındaki bakışlarını ve tercihlerini ele vermektedir.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Sivas Katliamı’nın 25’inci yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama  yaptı.
2 Temmuz 1993 yılında Sivas Madımak Oteli’nde, 35 Alevi aydının diri diri yakıldığının belirtildiği açıklamada, “Kürdistan ve Türkiye halklarına karşı yüzyıldır sürdürülen katliamcı, soykırımcı ve asimilasyoncu politika ve uygulamaların bir devamı olan Sivas katliamı, halklarımızın, inançlarına, ibadetlerine, kültürlerine, hafızalarına, esas olarak da, varlıklarına karşı gerçekleştirilmiş bir katliamdır” denildi.
‘KATLİAMLA YÜZLEŞİLMEDİ’
“Dersim, Maraş, Çorum, Malatya, Gazi, Gezi, Roboski katliamları ve Sur, Cizre, Nusaybin, Yüksekova, Şırnak  vb. il ve ilçelerimizin yakılıp, yıkılması ve genç, yaşlı, çocuk, kadın binlerce Kürdün bodrum katlarında, sokaklarda katledilmesiyle yaygınlaştırılmış ve derinleştirilmiştir” ifadelerine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Sivas katliamını gerçekleştiren katliamcı zihniyet, 24 Haziran seçimleri sürecinde AKP-MHP faşist ittifakıyla karşımıza çıkmaktadır. İnsanları diri diri yakan DAİŞ çeteleri ile Sivas katliamını yapanların, aynı, faşist, ırkçı, kafatasçı ve insanlık düşmanı ideolojiden beslendikleri gün gibi açıktır. Katliamın üzerinden yirmi beş yıl geçmesine karşın, hala bir yüzleşmenin yapılmamış olması da doğrudan bu faşist iktidar blokunun katliam karşısındaki bakışlarını ve tercihlerini ele vermektedir.”
‘KATLİAMI UNUTTURMAYACAĞIZ’
Katliamı şiddetle kınadıklarının belirtildiği açıklamada, “Sivas katliamını gerçekleştiren, göz yuman, teşvik eden bütün kirli ve karanlık odakların insanlık, evrensel hukuk ve adalet önünde yargılanıp hesap verecekleri günlerin yakın olduğuna olan inancımızı belirtmek istiyoruz. Faşist diktatörlüğe karşı, ortak demokratik paydalar etrafında, bütün demokrasi güçlerinin birlikte mücadele etmeleri, Sivas katliamını gerçekleştirenlere verilecek en doğru ve en güçlü cevaptır. Türkiye ve Kürdistan halklarının en acil ihtiyacı ve beklentisinin de bu olduğu inancıyla; Sivas katliamında yaşamını yitiren bütün demokrasi şehitlerimizi saygıyla anıyor; onların emaneti olan demokrasi, adalet ve özgürlük değerlerini yücelterek, mücadelemizi yükselteceğiz. Sivas katliamını asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” denildi.
KAYNAK : MA