DTK: Halklarımız adına siyaset yapma iddiasını taşıyan herkes değerlerimize saygı duymalıdır

HDP listelerinden aday adayı olduğu söylenen bazı kişilerin, Kürt halkının ulusal şahsiyeti ve liderlerinden Şex Sait’e ilişkin yaptığı kabul edilemez ve çirkin değerlendirmeler, sosyal medya hesaplarında paylaşıma sokulmuştur.
Şunun çok açık olarak bilinmesini isteriz; Şex Sait Kürt halkının Ulusal Kurtuluş mücadelesinin son derece önemli bir şahsiyeti ve liderlerinden biridir.
Kürt halkını gerek Türkiye Parlamentosunda, gerekse de herhangi bir kurumunda temsil etmek iddiasında olanların, halkımızın siyasal ve manevi değerlerine saygılı olması, halkımız ve onun bütün kurumları açısından son derece önemlidir, aynı zamanda da ilkesel bir tutumudur.

Halkımız ve halklarımız adına siyaset yapma iddiasını taşıyan her kesin , bu değerlere saygılı olması ve değer vermesi siyaset ahlakının ve etik değerlerin bir gereğidir. Değerlendirme açısından da bizler açısından bir ölçüdür.
Şex Sait’le ilgili ortaya atılan iddiaları reddediyor ve kınıyoruz. Halkımızın da bu hassasiyet içerisinde değerlendirme yaptığımızı bilmesini son derece önemsiyoruz.