DTK: 9 Ekim komplosu sistematik bir şekilde devam ediyor

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), 9 Ekim komplosunun Kürt halkına karşı son derece stratejik ve sistematik bir şekilde sürdürüldüğünü söyledi.

 

DTK Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının 19.yılında, 9 Ekim komplosuna ilişkin yazılı açıklama yaptı.

 

DTK’nin açıklaması şöyle:

 

“9 Ekim 1998 tarihinde Uluslararası bir komployla Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılmasının 19. yılı geride kaldı. Gerçekleştirilen Uluslararası komplo, Kürt ve Türk halklarını birbirine kırdırtmayı amaçlayan kirli ve karanlık emelleri olan, aynı zamanda da tüm Ortadoğu’nun yeniden dizayn edilmesini ve halklarımızın demokrasi ve özgürlük mücadelesini tasfiye etmeyi amaçlayan son derece kapsamlı hedefleri olan bir Uluslararası komploydu. Günümüzdeki gelişmeler de bunu somut olarak ortaya çıkarmıştır.

 

Kürt halkının demokratik ve özgür yasam umutlarını bitirmeyi, Kürt ve Türk halklarını birbirine düşman ederek bir kaos ortamı yaratmayı amaçlayan komplonun uluslararası ve bölgesel aktörlerin kirli planları Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan’ın öngörüsü, sağduyusu ve büyük direnişçi tutumu sayesinde boşa çıkartılmıştır.

 

Uluslararası komplo, 19. Yılında güncellenerek günümüzde bir kez daha hayata geçirilmek istenmektedir. Kürt Halk Önderi Sayın Öcalan’a karşı uygulanan tecrit, Bakur’da derinleştirilerek ve yaygınlaştırılarak sürdürülen askeri operasyonlar, demokratik Kürt siyasetini tasfiye etme çabaları, milletvekili, belediye başkanları, siyasetçiler, sivil toplum örgütleri, basın vs. toplumun tüm demokratik güçlerine karşı geliştirilen baskı, saldırı ve tutuklama operasyonları, halkımızın öz değeri  ve kazanımı olan belediyelere kayyum atamaları, Rojava devrimine DAİŞ üzerinden yapılan müdahale, Güney Kürdistan halkının bağımsızlık referandumunda ortaya çıkan yüksek iradeye karşı bölge sömürgeci devletlerin saldırı ve baskıları,  Rojhilat’taki saldırılar vs. uluslararası komplonun  Kürt halkına karşı son derece stratejik ve sistematik bir şekilde sürdürüldüğünü göstermektedir.

 

Bütün bu gelişmelerin ekseninde bölge sömürgeci devletlerin Kürt sorununa yaklaşımları ve Türkiye başta olmak üzere bölge devletlerinin siyasal sistemleri ve demokratikleşme sorunları yatmaktadır. Özcesi 9 Ekim komplosunun stratejik hesapları yatmaktadır.

 

Kürt halkı dün olduğu gibi bugün de, tüm Ortadoğu’nun ilerici ve demokratik güçleriyle birlikte demokratik mücadelesini sürdürmektedir. Bu mücadelenin sonuçları da Rojava devrimi başta olmak üzere dört parça Kürdistan’daki siyasal ve toplumsal gelişmeler ve kazanımlarla ortaya çıkmıştır.

 

Bu değerlendirme ışığında, 9 Ekim uluslararası komplosunu bir kez daha lanetliyor; tüm halkımızı, Ortadoğu demokrasi güçlerini ve uluslararası toplumu  duyarlılığa, dayanışmaya ve demokrasi mücadelemize destek vermeye çağırıyoruz.”

 

ANHA