Doğu ve Güney Kürdistan bölgesinde yaşanan depreme ilişkin yazılı basın açıklamamız

Doğu ve Güney Kürdistan bölgesinde yaşanan depreme ilişkin yazılı basın açıklamamız.

BASINA KAMUOYUNA
Ortadoğu da yıllardır devam eden, ama son üç yıldır şiddetlenen savaşın yarattığı yıkım ve katliamların yanında doğal afetler sonucu yeni yıkım ve acılar eklenmektedir. İçinden geçtiğimiz süreç her an itibarı ile katliamların,baskı, zulmün ve acıların yaşandığı bir sürece dönüşmüş durumdadır. Genelde Ortadoğu’da, özelde Güney ve Rojava Kürdistan’ında yaşanan hegomonya savaşına karşı halkların verdiği kendi kaderini tayin etme mücadelesi, tüm dünya’da tanınır ve kabul görünür bir döneme girmiştir.

Halkların ortak mücadelesi ile elde edilen kazanımların tasfiye edilmesi çabalarının da boşa çıkarıldığı bu dönemde, doğal afet yıkımlarının da yaşanması derin bir üzüntü yaşatmaktadır. Doğu ve Güney Kürdistan’da yaşanan 7.3 şiddetindeki depremin ardından yüzlerce insanımız hayatını kaybetmiş, çok sayıda insanımız yaralanmış ve bir çok yerleşim alanın yıkılması bizlerde derin üzüntü yaratmıştır. Bunca acı ve yıkımın yanında depremin yarattığı bu yıkım ve acı kayıplar bizleri daha çok kenetlenmeye ve birlikte mücadele etmeye kanalize etmelidir.

Demokratik Toplum Kongresi olarak; yaşanan bu acı yıkım karşısında, İran, Irak ve Kürdistan halklarıyla Kobani ruhu ile dayanışma içerisinde olacağımızı belirtir, yaşamını yitirenlere Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.
Yaşanan bu acı karşısında başta Kürdistan halkları olmak üzere, herkesi Doğu ve Güney Kürdistan’da yaşanan depremzede halkımızla dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoruz.

13.11.2017
DEMOKRATİK TOPLUM KONGRESİ