1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlu olsun

Basına Ve Kamuoyuna

DAİŞ çetelerinin  2014 yılında Musul,  Şengal ve ardından da Kobane’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırı  ve katliamların beşinci yılını geride bıraktık.

Bu beş yıllık süreç tüm dünya insanlığı açısından büyük insanlık trajedilerinin ve suçlarının yaşandığı, binlerce Kürt kadınının kaçırılarak köle pazarlarında satıldığı, milyonlarca insanın yerini ve yurdunu terkederek başka diyarlara göçettiği, yüzbinlerce insanın katledildiği bir zulüm ve işkence süreci oldu.

Ancak bu süreç aynı zamanda DAİŞ terör çetesine ve onun arkasındaki sömürgeci güçlere karşı tüm bölge halklarının tarihi birlikteliği ve ittifakı ile olağanüstü bir direnişin sergilendiği  ve DAİŞ çetelerinin yenilgiye uğratıldığı bir süreç oldu.

Musul ve Şengal’in işgalini gerçekleştirdikten sonra Kobane’ye saldıran DAİŞ çeteleri Çağımızın yeni Stalingrad’ı olan Kobane direnişi  karşısında ilk yenilgisini alarak çözülme ve gerileme sürecine girmiş oldu.

Kobane Direnişi, DAİŞ’in zulmüne, ve insanlık için oluşturduğu tehlikelere karşı verilen  ve tüm insanlığın vicdanını, ahlakını  ve varlığını koruya;  tarihselliği olan bir direniş ve stratejik bir zaferdi.

Bu nedenle uluslararası toplum nezdinde son derece saygın yerleri olan binin üzerinde akademisyen, bilim insanı, siyasetçi, sivil toplum örgütü yöneticisi, insan hakları savunucusu ve hukukçu  Kobane Direnişi ile dayanışmak, Kobane direnişini evrensel bir direniş haline getirmek  amacıyla  2014 yılında 1 Kasım tarihini Kobane Günü olarak ilan ettiler.

Bu yıl beşincisini kutladığımız tarihi Kobani Günü bir kez daha tüm dünya insanlığına kutlu olsun.

Kobane direnişçilerini, şehitlerini, Kobena direnişinin zaferinde çok önemli bir yeri olan Peşmerge güçlerini ve Kobane direnişinin zaferi için seferberlik haline geçen tüm halkımızı ve uluslararası toplumu bir kez daha saygıyla ve minnetle anıyoruz.

Ancak DAİŞ çetelerinin yenilgisini içine sindiremeyen ve onu yeniden canlandırmak isteyen bölgesel sömürgeci güçler, Kürt halkı başta olmak üzere bölge halklarına karşı saldırılarını aralıksız sürdürmeye devam etmektedirler. Önce Afrin’in işgali ardından da tüm Rojava’nın işgaline yönelik AKP-MHP faşizminin yönetiminde işgal ve istila saldırıları derinleştirilerek sürdürülmektedir.

Kürt halkı başta olmak üzere bölge halklarını binlerce yıllık vatan topraklarından kopartarak,  Rojava’yı işgal etmek istemeketedir. Ancak bilinmelidir ki, bu işgal girişimi de, halklarımızın büyük  direnişi ve uluslararası toplumun işgal girişimine karşı duruşu, SDG güçleriyle dayanışması sonucunda  yenilgiye uğratılacak, halklar mutlaka kazanacaktır.

Bu tarihi an’da da  aynen Kobane’de olduğu gibi uluslararası bir dayanışmayı zorunlu kılan, 1 Kasım tarihini Kobane günü olarak ilan etmeyi gerektiren koşullar ve nedenler aynen devam etmektedir.

 DAİŞ saldırıları ve işgalleri  en başta Kürt halkının ve diğer bölge halklarının varlığına kastetmekteydi. Bugün de, Rojava’ya yönelik gerçekleştirilen işgal saldırısı dört parça Kürdistan halkının varlığına kastetmektedir. Bu nedenle dört parça Kürdistan’ın bütün siyasi partileri, sivil toplum örgütleri, yurtseverleri, ilericileri ve aydınları Ulusal Birlik ruhu ile ayağa kalkmalı, Rojava halkı ile en güçlü dayanışmayı ortaya koymalıdırlar.

Gün Ulusal Birliği inşa etme günüdür !

Bir kez daha 1 Kasım Kobane gününü büyük bir coşkuyla kutluyor, buna vesile olanları saygıyla ve minnetle anıyoruz.

1 Kasım 2019

DEMOKRATİK TOPLUM KONGRESİ