Zelal Bilgin: TTB’nin hedef gösterilmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir

Sağlık Komisyonu üyemiz Zelal Bilgin, uluslararası sözleşmelerle tarafsızlığı belgelenen bir meslek örgütünün yaptığı barış açıklaması ile hedef gösterilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

Bilgin, Türkiye’de barış istemenin suç sayıldığı bir dönemden geçildiğine dikkat çekti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun TTB hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından Ankara Başsavcılığı, jet hızıyla TTB’nin Merkez Konseyi üyesi 11 kişi hakkında soruşturma başlattı.

‘ÜYELERİ SOSYAL MEDYADA TEŞHİR EDİLİYOR’ 
Sokağa çıkma yasakları döneminde bölgeye gitmek isteyen sağlıkçıların hedef gösterildiğini hatırlatan Bilgin, hedef göstermenin çok tehlikeli sonuçlar doğurduğunu kaydetti. Şu an TTB’nin tüm üyelerinin sosyal medyada teşhir edildiğini dile getiren Bilgin, “Metnin kim tarafından yazıldığı ve TTB’nin başkanının kim olduğu yazılıp çiziliyor. Bazı medya organları buna ortak oluyor. İktidar, hazır sopayla barış isteyenleri bekliyor. Bu trajik bir durumdur” dedi.
HEKİMLERİN HİPOKRAT YEMİNİ 
İnsanların daha önce teşhir edilmeleriyle ilgili tehlikeli sonuçların ortaya çıktığını hatırlatan Bilgin, “Bu yaklaşımları Hrant Dink ve Tahir Elçi’den biliyoruz. Şu an aynı saldırı TTB’ye yapılıyor. Ancak hekimler diploma almadan Hipokrat yemini ederler. Bu yemin metninde insanlar arasında dil ve din gibi bir farkın gösterilmeyeceği belirtiliyor. Hekimler uluslararası Cenevre Sözleşmesi’ne bir taraftır, ama savaşın bir tarafı değil. Sağlık hizmeti götürme taraftarıdır” ifadelerini kullandı.
‘BARIŞ KELİMESİ KULLANMAK SUÇ’
Olağanüstü (OHAL) ile sivil toplum örgütlerine darbe vurulduğunun altını çizen Bilgin, “İnsanlar, artık sosyal medya üzerinden dahi barış kelimesini kullanamıyor. Sivil toplum örgütlerinin, bırakın sokakta kendi merkezlerinde dahi basın toplantısı yapmasını engelliyorlar. Tüm bunlara rağmen TTB gibi kurumlar sessini çıkarınca iktidar diğer kurumlara örnek olmaması için onu hedef haline getirip terörize ediyor” dedi.
‘HERKES SESİNİ YÜKSETMELİ’
Saldırıları bertaraf etmek için muhalif kesimlerin bir araya gelerek sesini yükseltmesi gerektiğine vurgu yapan Bilgin, “Tıpta bir hastalığın teşhisi konulduktan sonra tedavisi yapılır. DTK olarak şu an tedaviyle uğraşıyoruz. Tüm sivil toplum örgütleriyle bir araya gelip bunu tartışıyoruz. Yine tüm kurumlara birliktelik çağrımızı yineliyoruz. Gün hep birlikte ‘savaşa hayır barış hemen şimdi’ deme günüdür” diye konuştu. Bilgin, muhaliflere yönelik bir saldırının DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven’e yapıldığını kaydetti. Güven’in 9 gündür hukuksuz ve keyfi bir şekilde gözaltında tutulduğunu ifade eden Bilgin, herkesi Güven’e yapılan haksızlık karşısında ses çıkarmaya çağırdı.
Kaynak : MA