Uluslararası toplumu, Türkiye’de yürütülen bu siyasi soykırım operasyonlarına ve evrensel insan haklarına yönelik saldırılara karşı ses vermeye çağırıyoruz

Uluslararası toplumu, Türkiye’de yürütülen bu siyasi soykırım operasyonlarına ve evrensel insan haklarına yönelik saldırılara karşı ses vermeye, duyarlılık göstermeye çağırıyoruz.

15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra bütün demokratik muhalefete karşı derinleştirilerek sürdürülen siyasi soykırım operasyonları, Efrin’e yönelik gerçekleştirilen askeri saldırı ve işgal harekatı ile birlikte tarihin gördüğü en büyük siyasi kıyım haline geldi.

Efrin’e yönelik gerçekleştirilen askeri saldırılara karşı söz söyleyen, savaşa karşı çıkan her kim olursa olsun bu kıyım operasyonunun hedefi olmaktadır.

En son olarak,  Demokratik Bölgeler Partisi Eşbaşkanı Sayın Mehmet Aslan’ın tutuklanması, yine HDK Eşsözcüsü Sayın Onur Hamzaoğlu, HDP Eşgenel Başkanı Sayın Serpil Kemalbay ve HDP  bileşeni olan siyasi partilerin Eşbaşkanları ve Eşsözcülerinin, DBP Eşgenel  Başkan Yardımcısı Hacer Özdemir’in Afrin’e yönelik yapılan saldırılara karşı  yaptıkları açıklamalar nedeniyle  gözaltına alınmaları ve HDK Eşsözcüsü Sayın Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP Eş genel Başkanı Serpil Kemalbay  hakkında gözaltı kararı verilmesi bu siyasi soykırım operasyonlarının ulaştığı nokta açısından son derece önemlidir.

Siyaset kurumu, ülkedeki her türlü gelişme konusunda görüş açıklama, kamuoyunu etkileme ve doğru bilgilendirmek için vardır. Demokratik bir toplumda siyasetçiler, bilim insanları, akademisyenler ve gazeteciler ülkedeki gelişmeler karşısında görüş açıklayamıyorlarsa, o ülkede demokrasiden bahsetmek mümkün değildir. Faşizm’de esas olarak budur.

Demokratik Toplum Kongresi olarak, bu gözaltı ve tutuklamaları şiddetle kınıyor, Türkiye kamuoyu başta olmak üzere bütün uluslararası toplumu, Türkiye’de yürütülen bu siyasi soykırım operasyonlarına ve evrensel insan haklarına yönelik saldırılara karşı ses vermeye, duyarlılık göstermeye çağırıyoruz.

KAYNAK :  ANHA