Saliha Aydeniz : Mardinli kadınlar 8 Mart’ta OHAL’i yıkacak

 Medeniyetlerin beşiği Mardin’de kadınlar OHAL uygulamalarını 8 Mart ile kıracaklar. DTK Divan Üyesi Saliha Aydeniz, “Mardin’in renkliliği ile bütün halkların kadınları olarak 8 Mart’ı coşkuyla, isyanla kutlayacağız” dedi.

Mardinli kadınlar, “Bu böyle gitmez, ya özgürlük ya özgürlük” şiarıyla kutlanacak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için çalışmalara başladı. Mardin Kadın Platformu, Halkarın Demokratik Partisi (HDP) ve KESK’li kadınların öncülüğünde gerçelşetirilecek 8 Mart hazırlıkları tüm hızıyla sürerken, bu süreci Mardinli kadınlar ile geçirecek Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Divan Üyesi Saliha Aydeniz, medeniyetlerin şehrinin bütün renkleri ile birlikte 8 Mart’ı kutlayacağını söyledi.
‘Geçen yıl alanlar büyük coşkuya sahne oldu’ 
Kadınların baskı ve sindirme süreçlerini geçmişten günümüze hep isyanlarıyla, duruşları ve renkleri ile karşıladıklarını vurgulayan Saliha, “Geçen sene 8 Mart’a gitmeden önce yine OHAL vardı. Yine KHK kararları ile bütün kurumların kapatıldığı, bütün alanların baskı altına alındığı, kadınların bütün kazanımlarının yok sayıldığı bir süreçti ama tüm alanlar kadınların coşkulu kutlamasına sahne oldu. Sonrasında gelen Newroz ve diğer eylemlerin o coşkuyla devam etmesinin başlangıcıydı. Dolayısıyla bu yıl ki 8 Mart’ın da savaşlara karşı rengini, sesini yükseltecek bir gün olacağını düşünüyorum” dedi.
‘Mardin bu süreçte baskılardan en çok etkilenen yer oldu’
Mardin’de son süreçte diğer bölgeler gibi OHAL’in en çok kendini gösterdiği yerlerden biri olduğunun altını çizen Saliha, “Mardin de belediyenin gasp edildiği, vekillerin tutuklandığı, kurumların kapatıldığı, kadın üzerinde baskıların arttırıldığı yerlerden biri oldu. Biliyoruz ki yine bir sürü yasaklama ve engellemeyle karşı karşıya kalacağız. Basın açıklamaları bile izne tabi tutularak hiçbir şekilde ses çıkarılmasını istemiyorlar” ifadelerini kullandı.
‘Baskıları renklerimiz ile yıkacağız’
Barışçıl politikaların yerine baskı ve savaş politikalarının bu zemini yarattığını ancak kadınların bu yüz yıllık politikaya karşı her zaman ayakta durduklarını hatırlatan Saliha, “Bundan sonraki süreçte de hiçbir zaman boyun eğmediğimizi, sessiz kalmayarak, her geçen gün daha çok isyanımızı artırarak devam ettireceğimizi belirtmek istiyorum. Dolayısıyla bu yıl da 8 Mart’a giderken sessimizi yükselteceğimizi, Mardin’in renkliliği ile bütün halkların kadınları ile her kesimden insanlarıyla 8 Mart’tı coşkuyla isyanla, kutlayacağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.