Saliha Aydeniz: Diyarbakır Newroz’unda İmralı tecridine karşı sesimizi yükselteceğiz

 “Newroz ruhuyla direnişi  yükseltelim, Efrîn’de zaferi kazanalım” şiarıyla kutlanacak olan Diyarbakır Newroz’unun hazırlıkları tüm hızıyla devam ederken, DTK Divan üyesi Saliha Aydeniz, Ortadoğu ve Türkiye halkları üzerindeki tecridin kırılmasının İmralı tecridinin kırılmasından geçtiğini söyleyerek,  “Newroz’da tecride karşı sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Diyarbakır’da bu yıl “Newroz ruhuyla direnişi yükseltelim, Efrîn’de zaferi kazanalım” sloganıyla 21 Mart Çarşamba günü kutlanacak Newroz çalışmaları aralıksız devam ediyor. Kürdistani partiler, Avrupa’dan ve inanç çevrelerinin de davet edildiği Diyarbakır Newroz’u için aynı zamanda çok sayıda gazetecide akreditasyon başvurusunda bulundu. Bu yıl gerçekleştirilecek Newroz’a ilişkin Demokratik Toplum Kogresi (DTK)Divan üyesi Saliha Aydeniz değerlendirmelerde bulundu. Saliha, “Bütün Kürdistani yapıların, Efrîn şahsında Kürtlerin kazanımlarının yok edilmek istendiği bir dönemde, Kürt iradesinin uluslararası güçlerce bastırılmak istendiği bir süreçte; Amed Newroz’u birlikte olmanın, Ulusal Birliği sürdürmenin mesajı olacak” diye konuştu.
‘Sorunu çözme niyetleri yoktu’
2013 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından kaleme alınan mektup ile tarihi bir sürecin başladığını belirten Saliha, 2 buçuk yıllık süre zarfında Türkiye’nin Kürt sorunu ya da Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözmeye niyetinin olmadığını gördüklerini söyledi. Saliha, “Aynı zamanda süreç başlamadan önce 9 Ocak Paris katliamı ile Kürtlere bir mesaj verilmek istendi. Ardından HDP binalarına saldırılar düzenlendi ve katliamlar yapıldı. Bütün bunlarla aslında Kürt sorununun çözümüne yönelik politikalarının olmadığını 2014 MGK toplantısında alınan ‘Çökertme Planı’ ile ortaya konuldu” ifadelerini kullandı.
‘Uluslararası komplo ile Efrîn’e saldırılıyor’
Diyarbakır’da gerçekleştirilecek final Newroz’una Kürdistanî partiler, inanç temsilcilerinin de davet edildiğini ifade eden Saliha, aynı zamanda tertip komitesinin şimdiye kadar 400’ün üzerinde kişi ve temsilciye davet gönderdiğini söyledi. Saliha, çeşitli basın kuruluşlarından akreditasyon başvurularının da yapıldığını belirtti.
Yüzlerce sivilin katledildiği Efrîn’e yönelik saldırılara Newroz alanlarından tepki göstereceklerini belirten Saliha,  “Kürtler kendi öz güçlerine güvenerek kendi üçüncü çizgisini, kendi kaderini tayin etme, kendi kendini yönetme iradesini gösterme noktasında bir mücadele yolunu tercih etti. Dolayısıyla aslında uluslararası komplo olarak değerlendirebileceğimiz Efrîn işgalinde bütün dünyanın gözleri önünde siviller katlediliyor. Uluslararası insan hakları kurullarının raporlarında belirttiği gibi sivil katliamların yaşandığı ve BM’de alınan ‘Ateşkes’ kararına rağmen hiçbir dünya ülkesinin bu karara uymadığı bir süreçten geçiyoruz” dedi.
‘Efrîn işgaline karşı duracağız’
Bu yıl Newroz alanlarında Kürdistani partiler ile bir araya geleceklerini belirten Saliha, Kürt kazanımlarının yok edilmek istendiği ve Kürt iradesinin uluslararası güçlerce bastırılmak istendiği bir süreçte Efrîn saldırılarına hep birlikte karşı duracaklarını vurguladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride de dikkat çeken Saliha, “Aynı zamanda biz biliyoruz ki halklar üzerinde ki tecrit İmralı tecridinin kırılmasından geçmektedir. Bu nedenle tecride ve Efrîn saldırılarına karşı sesimizi yükselteceğiz” diye konuştu.
‘Halklar üzerindeli tecridin kırılması İmralı tecridinin kırılmasından geçer’
Efrîn’e dönük saldırılarda uluslararası güçlerin rolüne dikkat çeken Saliha, “İşte tam da bu yüzden Kürdistan halkları ve dostları Efrîn saldırıları karşısında tek yürek olarak meydanlarda, sokaklarda yerini alacak” dedi. Diyarbakır halkını Newroz’a devat eden Saliha, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu yıl Amed Newrozu ile hem ‘Ulusal Birliğin’ haykırılacağı hem de Ortadoğu ve Türkiye halkları üzerindeki tecridin kırılmasının İmralı tecridinin kırılmasından geçtiği vurgulanacak. Aynı zamanda kadına yönelik baskı, zulüm politikalarına karşı ses olacağız.”