Operasyona ve ablukaya tepki gösteren Leyla Güven’e dava!

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında 30 Haziran 2016 Lice’de yürütülen askeri operasyona ve 23 Şubat 2016’da Xeraba Bava köyünün abluka altına alınmasına tepki göstermesi sebebiyle dava açıldı. Leyla “Örgüt propagandası” yaptığı iddiasıyla hakim karşısına çıkacak. 

30 Haziran 2016 tarihinde Lice’de devam eden operasyonları protesto etmek amacıyla Kayapınar İlçesi’nde bulunan Rojava Parkı’nda düzenlenen basın açıklamasına DTK Eş Genel Başkanı Leyla Güven de katılmıştı. Leyla’nın askeri operasyonları eleştiren açıklamalarının ardından başlatılan soruşturma tamamlandı. İddianame Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Leyla hakkında “Örgüt Propagandası” iddiasıyla hazırlanan iddianamede “Kürdistan topraklarını yıllardır abluka altına almışlar. Kürdistan halkının iradesini kırmak istiyorlar. 29 defadır bu halkı yok etmek istediniz. Kürt halkı önünüze boyun eğecek diye düşünmeyin. Kürtler binlerce defa direndi, Mehmet Tunç gibi, Seve gibi, Pakize gibi, Asya gibi karşınıza boyun eğmediler. Lice de boyun eğmeyecektir” şeklindeki sözleri suç unsuru sayıldı.

Köylüleri merak etmek suç sayıldı!

Leyla’nın ayrıca 25 Haziran 2016 tarihinde KHK ile kapatılan Özgür Gün TV’ye bağlanarak devletin Kürdistan’daki politikalarını değerlendirmesi de iddianameye eklendi. Leyla, Şubat 2017 tarihinde Mardin’in Nusaybin İlçesi Xeraba Bava köyünün askerler tarafından abluka altına alınarak gerçekleştirilen operasyonu 23 Şubat 2017 tarihinde Sterk TV’ye bağlanarak değerlendirmişti.

Televizyon bağlantısında “On binler olarak bir araya gelirsek inanınız ki başarırız. Kürt halkı için ikinci bir Cizre’yi tekrarlamak istiyorlar. Çok büyük bir vahşettir bu eğer binlerle dışarıya çıkarsak bunu da kırarız. Çok geç olmadan harekete geçmemiz gerekiyor. Köye gitmek için çabaladık. Köylüleri yerinde görmek istedik durumları nedir bilmek istedik ancak Türk devleti güçleri koydukları barikatlarla geçişimizi engellediler” şeklindeki sözlerine iddianamede yer verildi.

İddianamede Leyla’nın askerlerin yürüttüğü operasyonlara açıkça karşı çıktığı belirtilerek, “Şüphelinin amacının açıkça operasyonları engelleyerek örgüt mensuplarını kabullenip onları kurtarmak olduğu, böylelikle örgütün propagandasını yaptığı belirlenmiş olup…” şeklinde ifadelere yer verildi.

Davanın ilk duruşması 14 Kasım’da Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kaynak :  JİNNEWS