Mekiye Güzel : Ulusal birlik önündeki en büyük engel tecrittir

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Kürt ulusal birliğine yönelik ısrarını hatırlatan DTK Eşbaşkanlık Divan üyesi Mekiye Güzel, “Ulusal birliğin önündeki en büyük engel Öcalan üzerindeki tecrittir. Tecridin kaldırılması ve birliğin sağlanması Ortadoğu’da domino etkisi yaratacaktır” dedi.

Kürtlerin temel gündemini oluşturan Kürt Ulusal Kongresi’nin gerçekleştirilmesi için Demokratik Toplum Kongresi’nin çalışmaları sürüyor. Kürdistan Ulusal Kongresi’nin (KNK), sürdürdüğü çalışmalar kapsamında 15-16 Temmuz’da Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde düzenlenen çalıştayın ardından, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Kürt partileri ve sivil toplum örgütlerinin bir araya gelerek bölgede çalıştay düzenlemesi çalışmaları hızlandırıldı. DTK Eşbaşkanlık Divanı üyesi Mekiye Güzel, bölgede ulusal birlik çalıştayı kapsamında yürütülen çalışmalar ve gelinen süreçte ulusal birliğin önemini değerlendirdi.
‘KOBANÊ ULUSAL BİRLİK ÖRNEĞİDİR’
Güzel, Suriye Demokratik Güçleri’nin (QSD) kontrolündeki bölgelerde ilan edilen Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’na da dikkat çekerek, “Kobanê ulusal birlik örneğidir” dedi. Ortadoğu güçleri tarafından ulusal birlik çalışmalarının engellendiğini ifade eden Güzel, “Ulusal birlik olmadan Kürdistan için yapılacak hiç bir şey sonuca götürmeyecektir. Güney Kürdistan’da yapılan referanduma bakıldığında, ulusal bir karar alınmadı. Kürt halkı sahiplendi ancak sonucuna bakıldığında, Kerkük için verilen mücadele ve kazanımlar ortadan kaldırıldı. Bunun tek nedeni ulusal birliğin gerçekleştirilmemiş olmasıdır” diye konuştu.
‘ULUSAL BİRLİK ORTADOĞU’NUN ÖNÜNÜ AÇACAKTIR’
DAİŞ’in Şengal’e yönelik saldırılarını hatırlatan Güzel, “Ulusal birlik olsaydı, Êzidî kadınları DAİŞ’in eline geçmezdi. Aslında birçok katliam gerçekleşmemiş olacaktı” vurgusu yaptı.
Ulusal birlik ile Kürtlerin haklarının garanti altına alınacağının altını çizen Güzel, şöyle devam etti: “Kürtler bir araya gelerek bunu sağlayabilir. Ulusal birlik bir aile ya da aşiret için sağlanmıyor. Kürt halkının ortak bir şekilde geleceği ve çıkarları için sağlanacaktır. Ulusal birlik salt Kürtler için değil, Ortadoğu’nun önünü açacak bir konferans olacaktır.”
‘KÜRT KARŞITI DİPLOMASİ YÜRÜTÜLÜYOR’
Soçi’de Rusya, İran ve Türkiye’nin Kürtlere karşı bir araya gelerek toplantılar gerçekleştirdiklerini anımsatan Güzel, Kürt halkının buna karşı ulusal birliği sağlayarak, birlikte mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin dış politikalarının Kürt düşmanlığı üzerinden sürdürüldüğünü dile getiren Güzel, şöyle konuştu: “Ulusal birliğin önündeki en büyük engel Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki tecrittir. Kürtlerin statü elde etmemesi için diplomasi yürütülüyor. Kürtler Ortadoğu’da ezber bozmuştur. Sayın Öcalan’ın Ortadoğu’nun geleceği için ulusal birlikte ısrar etmektedir. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılırsa, ulusal birlik daha kısa zamanda gerçekleşecektir. Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması, ulusal birliğin sağlanması domino etkisi yaratacaktır. Herkesin bunu görmesi gerekiyor. Bu nedenle öncelikle herkesin tecrit karşısında tavrını ortaya koyması gerekiyor.”
‘PARÇALI DURUŞ EN ÇOK KADINLARI ETKİLİYOR’
Birliğin sağlanmadan Ortadoğu’da barışın sağlanamayacağına dikkat çeken Güzel, “Kürdistan’daki parçalı duruş en çok kadınları engellemektir. DAİŞ’in saldırıları en çok kadınları etkiledi, DAİŞ’e karşı en büyük mücadeleyi kadınlar verdi. Kadınlar bütün bir Ortadoğu’nun geleceği ve barışı için mücadele etti. Kadınlar ulusal birliğin sağlanmasına yönelik öncü pozisyonlarını sürdürüyor” dedi.
KAYNAK : MEZOPOTAMYA AJANSI