Leyla Güven: Tek tipin geri çekilmesi için elimizden geleni yapacağız

Cezaevlerinde hayata geçirilmeye çalışılan “tek tip” kıyafet dayatmasına ilişkin konuşan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, daha önce yaşanan deneyimleri hatırlatarak, ‘tek tip’in geri çekilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı.

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile cezaevlerinde hayata geçirilmek istenen “tek tip”  kıyafet dayatmasına karşı tutsak yakınları, siyasi parti ve birçok çevreden tepkiler gelmeye devam ediyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven, cezaevlerinde daha önce de siyasi tutsaklar üzerinde hayata geçirilmeye çalışılan uygulamalara dikkat çekerek, “12 Eylül zindanlarını hatırlıyoruz.  Arkadaşlarımız bedenleri ile cezaevlerini aydınlattılar ve mücadeleye büyük bir direniş kattılar” değerlendirmesinde bulundu.
‘Herkesin yargılandığı bir süreçteyiz’
AKP hükümeti döneminde cezaevlerinin doluluk oranının iki kat arttığını söyleyen Leyla, AKP’nin sistem değişikliğini hedeflediğini ve bunun için de muhalif kesime yöneldiğini belirtti. Leyla, “Çok küçük bahaneler ile siyasallaştırdığı yargı eliyle kadınları, gençleri, yaşlıları ve çocukları hedefleyen bir zindan politikası geliştirmiş. Dışarıda olanlar da üstü açık bir zindanda yaşıyor diyebiliriz. Kimsenin kendini özgürce ifade edemediği, herkesin söylediği sözden yargılandığı bir süreçte yaşıyoruz. Bunun en ağır bedelini tabi ki Kürtler ödüyor. Kürtlerin bugün seçtiği seçilmişleri, siyasetçileri, her meslek grubu insanlar cezaevindedir. AKP’nin göz ardı ettiği bir şey var. Kürtlerin sorunu demokratik bir şekilde çözülmediği sürece cezaevi Kürtlerin hep ikinci evi olmuştur” dedi.
‘Tutsaklar direniş gösterdi’
Kürtlere cezaevi yaşamının reva görüldüğünü kaydeden Leyla, buna karşı bir direnişin ortaya çıktığını ifade etti. Siyasi tutsakların cezaevi direnişine işaret eden Leyla, “Zindanlardaki arkadaşlarımızın ortaya koyduğu direniş başta Elazığ Cezaevi olmak üzere oradaki faşist uygulamalara karşı kadınlar bedenlerini açlığa yatırarak direniş gösterdiklerini biliyoruz. Yine birçok cezaevinde gerek çıplak aramalara karşı gerekse kimlik ve kamera sistemine karşı başta kadınların ve diğer siyasi tutsakların çok büyük onurlu bir direniş gösterdiklerini biliyoruz. Belki onların direnişine dışarıdan çok güç sunamadık. OHAL’den kaynaklı ve AKP’nin faşizan uygulamalarından kitlesel eylemler gerçekleştiremedik. Bu bizim öz eleştirimizdir” ifadelerini kullandı.
‘Yeter ki bir araya gelelim’
Leyla, DTK olarak cezaevlerinin boşalması ve PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin ortadan kaldırılması için gerek uluslararası arenada gerekse ülke içinde çeşitli çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Bir halkın kendine önder olarak gördüğü liderin tecrit altında tutulmasını asla kabul edilecek bir şey olmadığın ve CPT’nin de bu suça ortak olduğunu vurgulayan Leyla, şöyle devam etti: “Türkiye’deki devrimci ve demokrat güçlerin ortak bir paydada buluşması gerektiğini düşünüyoruz. Bu demokrasi cephesi olabilir, güç birliği olabilir ismi ne olursa olsun bir ortaklaşmaya ihtiyaç var. Nasıl ki ulusal birliğin olması ve Kürtlerin dört parçada bir araya gelmesi gerektiğini savunuyorsak Türkiye cephesinde de Kürtlerin,  sosyalistlerin, gençlerin, platformların, kadınların ve bu sistemden dışlanmış olanların bir araya gelip bir blok oluşturması gerekiyor. Buna gücümüz var yeter ki bir araya gelelim.”
‘Aynı direnişler tekrar ortaya konacaktır’
“Tek tip” kıyafet uygulamasının kabul görülecek bir uygulama olmadığını söyleyen Leyla, daha önce bunun denendiğini ve boşa çıktığını dile getirdi. Leyla son olarak, “Mahkeme salonlarında bu arkadaşlarımız bu elbiseleri giymeden çıkmıştır. Yıllarca zindanlarda buna karşı direniş geliştirmişlerdir. Aynı direnişlerin yeniden ortaya konulacağı kesindir. Onun için AKP’nin politik tutsaklar üzerinde ki uygulamayı geri çekmesi gerekmektedir. Arkadaşlarımızın açıklamalarından bu çok nettir ortadadır. Kabul edilebilir bir şey değildir. Bizde ‘tek tip’ elbisenin geri çekilmesi için elimizden geleni yapacağız” dedi.
KAYNAK :  jİNNEWS