DTK’den ırkçı saldırıya maruz bırakılan halklara ziyaret

Diyarbakır DTK Divan Kurulu Üyeleri ırkçı saldırıya maruz bırakılan Alevi mahallesi ile Kurtuluş Kilisesi Temsilciliğini ziyaret etti.

 Malatya’da son günlerde yaşanan ırkçı saldırılara bir tepki de Diyarbakır DTK Divan Kurulu Üyelerinden geldi. DTK Divan Kurulu Üyesi Nurşen Akdal, Hüseyin Barış,Hüseyin Kaya  Malatya’da evlerine çarpı işareti konulan Alevi yurttaşlar ve taşlı sopalı saldırıya maruz bırakılan  Kurtuluş Kilisesi Temsilciliğini ziyaret etti. Alevi mahallesi ve kilise temsilciliğinde bir takım incelemler yapan DTK üyeleri daha sonra Ermenilere ait ve yıkıma terk edilmiş Taş Horon Kilisesi’ni yerinde görmek için Hrant Dink’in doğup büyüdüğü mahalleye gitti. DTK üyeleri  Hrant Dink’in harabeye dönmüş evini de ziyaret etti.
‘Faşizm kazanamayacaktır’
Yapılan saldırılara karşı tüm halkların birlik olması gerektiğini belirten Hüseyin Kaya,”Faşizm kazanamayacaktır. Bizleri ve inançlarımızı kabul etmek zorundalar. Alevilere ve sonrasında Hıristiyanlara yapılan bu saldırılar amacına ulaşamayacaktır” diye konuştu.
‘Özsavunmamızı arttırmalıyız’
“Yapılan saldırılara karşı özsavunmamızı geliştirmeli ve gerekli tepkiyi vermekten çekinmemeliyiz” diyen Hüseyin Barış ise ” Bizleri korumakla mükellef olduğunu her fırsatta dillendiren devlet yapılan saldırılara göz yumuyor ve failleri bulmuyor. Bu sebeple biz Aleviler  ve Hıristiyanlar özsavunmamızı arttırmalı ve yaşanan saldırılara sessiz kalmamalıyız” dedi.
‘Yaşananlar bizleri yıldıramayacak’
Alevilere ve diğer tüm inanç mensuplarına karşı yapılan saldırıların asıl amacının, bölgeyi Alevisizleştirmek olduğunu belirten Malatya Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAD) Başkanı Mehmet Topal ” Yaşanan saldırılar dün Maraş’ta bizleri yıldıramadığı gibi bugün de yıldıramayacaktır. Biz Aleviler ve tüm inanç kesimleri, yaşam tarzımızdan ödün vermedik vermeyeceğiz. Bizleri Alevi, Ermeni,Kürt, Hıristiyan olarak kabul etmek zorundalar” diye belirtti.
Malatya’da Hrant Dink’in yaşadığı mahalleye yapılan ziyarette konuşan Ermeni halklarından Hüseyin Koğul,”Biz Aleviler ve  Ermeniler  tarih boyunca saldırıya uğradık ve katledildik.Ermenilere ait tarihi Taş Horon Kilisesi’ni yıkıma terk etmiş halde bırakan bu zihniyet, katledilen Hrant Dink’in evine de aynı muameleyi göstermekten taviz vermemiştir. Mahallemizde Hrant Dink adına park yapıyorsunuz ama evi toprak yığınına dönmüş ve yıkılmış halde. Belediye göz boyamaya çalışıyor.Ne Ermenilere ne de Alevilere saygı duyulmuyor” diye konuştu.
KANAK : JINNEWS