DTK: Êzidîler tarihin en vahşi katliamıyla yüz yüze kaldı

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Şengal Katliamı’nın 3’üncü yıldönümü nedeniyle yayınladığı açıklamada hala DAİŞ’in elinde bulunan Êzidî kadınların durumuna dikkat çekerek, uluslararası güçlerin buna sessiz kalmasına tepki gösterdi. 

DAİŞ’in 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’e yönelik saldırısının 3’üncü yıldönümü vesilesiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada hala DAİŞ’in elinde bulunan Êzidî kadınlarına dikkat çekilerek, uluslararası güçlerin bu insanlık suçuna karşı sessiz kalmasına tepki gösterildi.

DTK açıklamanın devamında şunları kaydetti: “Emperyalist-sömürücü ve yerel işbirlikçi devletler, Kürdistan başta olmak üzere Türkiye ve Ortadoğu’da yüzyıllardır halklar üzerinde soykırım ve katliamlar yapmaktadır. Mezhep ve din savaşlarının merkezi olan Ortadoğu’da, Êzidî toplumu tarihin en acımasız ve vahşi katliamlarıyla yüz yüze kaldı.

DAİŞ çetelerinin eliyle 3 yıl önce 3 Ağustos 2014 yılında Êzidî Kürtlerin kadim ve kutsal yeri Şengal’e saldırarak, Êzidî kadınları şahsında Rojava Kürdistan’ında Kürt kadınları öncülüğünde gelişen Rojava Devrimi’ni boğmak istediler. İnsanlık düşmanı çeteler Êzidî halkını kırımdan geçirirken, binlerce Êzidî kadını köleleştirerek, pazarlarda satarak, sistematik cinsel işkenceye maruz bıraktı. Çetelerin elinden kurtulan ve Türkiye’de AFAD kamplarına yerleştirilen Êzidîlerin durumu, şu anda çetelerin elinde bulunan diğer Êzidîlerden farklı değildir. AFAD kamplarını zulüm ve işkence kamplarına çeviren Erdoğan-Bahçeli faşist diktatörlüğüne karşı ortak mücadele etmek ve Êzidîleri bu uygulamalarla yüz yüze bırakmamak gerekir.

Şengal’in, kendi öz gücüyle ve savunmasıyla korunması, Êzidî kadınların öncülüğünde, Êzidîlerin Rakka’da DAİŞ çetelerine karşı ‘Büyük Ceng’in içinde yer alması tarihi bir görev ve sorumluluktur. Bu temelde geçen yıl Êzidî kadınların ‘3 Ağustos Kadın Kırımı Ve Soykırıma Karşı Uluslararası Eylem Günü İlan Edilsin’ önerisini destekliyoruz ve herkesi bu önerinin kabul edilmesi için aktif bir şekilde çalışmaya katılmasını istiyoruz.”

Açıklamanın sonunda TJA tarafından “Kadın Soykırımını Durduracağız, Yaşamı Özgürleştireceğiz” şiarı ile Çarşamba günü Batman’da startı verilecek olan kampanyaya katılım çağrısında bulunuldu.

KAYNAK : DİHABER