Berdan Öztürk: Efrin’e saldırı tecritle bağlantılı

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, Efrin’e yönelik saldırıların PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde uygulanan tecritle bağlantılı olduğunu kaydederek, “Sistem değişmedikçe Erdoğan, Bahçeli ve Perinçek gibileri her dönemde ortaya çıkacaktır” dedi. 

Efrin’e yönelik saldırılar 18’inci gününe girerken, MHP, CHP, Vatan Partisi, Hür Dava Partisi gibi birçok siyasi parti ile medyayı arkasına alan AKP iktidarı, ÖSO ile birlikte başlattığı harekatta zorlanmalar yaşıyor. İçeride ise birçok kesim savaşa karşı beyanlarını yükseltiyor. Bunun bir dalga halinde yayılmasını engellemek amacıyla birçok siyasetçi, demokratik kitle örgütü, meslek odaları, gazeteci baskı altına alınıp, tutuklanıyor. En son TTB’nin bildirisi sonrası Merkez Konsey üyesi 11 hekim gözaltına alındı. Yine Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven de Efrin saldırılarına karşı yaptığı açıklamalar gerekçe gösterilerek tutuklandı. Efrin saldırısını değerlendiren DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, TSK ve ÖSO’nun saldırısının iktidarların her dönemde Kürt halkını yok etme politikasıyla bağlantılı olduğunu söyledi.
‘ÖSO TERÖRİST BİR GRUPTUR’
Efrin’e yönelik saldırıların “işgal” olduğunun altını çizen Öztürk, gerek uluslararası hukukta gerekse iç hukukta bunun karşılığının “işgal” olduğunu belirtti. AKP-MHP ve derin güçlerin Kürtlerin statü sahibi olmaması için bir araya geldiğine işaret eden Öztürk, “Bugüne kadar Rojava’dan Türkiye sınırına tek bir taş dahi atılmadığını biliyoruz. O yüzden ‘sınır güvenliğimizi sağlıyoruz’ gerekçesi koca bir yalandan başka bir şey değildir. AKP hükümetinin iç siyasette söyleyeceği söz kalmadı, bu saldırılarla ömrünü uzatmaya çalışıyor. Fakat bilinmelidir ki bu saldırılar Türkiye halklarının geleceğini karartmaktadır. Birlikte saldırı gerçekleştirdikleri ÖSO’nun içerisinde bir sürü terörist vardır. Efrîn ve Rojava halkı yıllarca IŞİD’e karşı bir mücadele verdi. Türkiye bu operasyonla IŞİD’e karşı mücadele verdiğini söylerken dönüp ÖSO’nun içindeki IŞİD’lilere bir baksın” değerlendirmesi yaptı.
‘NEDEN KORKUYORSUNUZ?’
AKP’nin Türkiye halklarının geleceğini düşünmeden hareket ettiğini vurgulayan Öztürk, AKP’nin haksız olduğunu bildiği için “barış” sözcüğünden korktuğunu ifade etti. Savaş istemediğini belirten kişilere yapılan baskıya dikkat çeken Öztürk, şöyle konuştu: “Bunlardan biri eşbaşkanımız Leyla Güven’dir. Leyla Güven’i niye tutukladılar? Savaşı istemediğini belirttiği için tabi ki. Bu saldırıların Kürtlere karşı yapıldığını ifade ettiği için tutuklandı. Haklı olan biri onun gibi düşünmeyenlerin konuşmasından korkmaz. İktidara sormak istiyorum; madem haklısınız neden savaş istemiyorum diyenlerden korkuyorsunuz? Çünkü onlar da biliyor halk bu saldırılardan memnun değil, saldırıların son bulmasını istiyor.”
‘EFRİN’E SALDIRI İLE TECRİT AYNI AMACI TAŞIYOR’
Efrin’in gerçek sahiplerinin Efrinliler olduğunu dile getiren Öztürk, yüz binlerce insanın alanlara akarak işgalcilere cevabını verdiğini söyledi. İçeride ve dışarıda Kürtlere yapılan saldırıların tamamının PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden ağırlaştırılmış tecrit koşullarıyla bağlantılı olduğunu söyleyen Öztürk, “İçeride ve dışarıda Kürtlere yapılan bu saldırılar 5 Nisan 2015 tarihinde düğmesine basılan Kürt halk önderine yönelik başlatılan ağırlaştırılmış tecritle bağlantılıdır. Sayın Öcalan’ın tüm Ortadoğu halkları için savunduğu düşünce ve felsefe boşa çıkartılmak isteniyor. Rojava’ya yapılan saldırının amacı da aynıdır. Sayın Öcalan Kürt sorununu diyalog yoluyla çözmek istiyor. Bugün AKP hükümeti Kürt sorununu çözmek istemediği için saldırıyor” ifadelerini kullandı.
‘EFRİN TECRİDİN ULUSLARARASI BOYUTUNU GÖSTERİYOR’
Rojava’da inşa edilen sistemin temellerini Öcalan’ın düşüncelerinin oluşturduğunu anımsatan Öztürk, Ortadoğu halklarının ilk defa kendi iradesiyle kendilerini yönettiğine dikkat çekti. Rojava’daki sistemin merkeziyetçi olmadığının altını çizen Öztürk, “Merkeziyetçi olmayan bu sistemi emperyalist güçler de istemiyor. Emperyalistler tek bir kişi olsun istiyorlar. O kişiyi kontrol ettiklerinde Ortadoğu’yu kontrol edeceklerine inanıyorlar. Bugün Rusya’nın hava sahasını açmasının nedeni budur. Bu da tecridin uluslararası boyutunu da bize gösteriyor. Uluslararası komplo da bunu bize çok net gösteriyor” şeklinde konuştu.
‘SORUN KİŞİLER DEĞİL SİSTEMDİR’
Türkiye’de iktidarların sürekli olarak Kürtlere saldırdığını ifade eden Öztürk, saldırıların bugün de artarak devam ettiğini kaydetti. Halkın iradesi olan milletvekillerinin tutuklanmasına işaret eden Öztürk, “Bunlar bize Kürt halkının yok edilmek istendiğini gösteriyor. 2002 seçimlerinden 7 Haziran seçimlerine kadar tek başına iktidar olan AKP, 7 Haziran’dan sonra Kürtlere yönelik saldırılarını ağırlaştırdı. Kürtleri yok ederek varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Bunun tarihte de örnekleri çoktur. Çünkü burada sorun kişiler değil sistemdir. Bu zihniyeti yetiştiren sistemdir. Sistem değişmediği müddetçe Erdoğan, Bahçeli ve Perinçek gibileri her dönemde ortaya çıkar” vurgusu yaptı.
Kürt halkına yönelik saldırıların bir parçasının da tek tip kıyafet olduğunu söyleyen Öztürk, “Nasıl ki Kürt halkını Cizre’de Nusaybin’de Sur’da öldürerek iradesiz kılmaya çalıştılarsa tek tip kıyafet ile de siyasi tutukluları iradesiz kılmaya çalışıyorlar” dedi.
Kürt halkının bunları iyi okuması gerektiğini belirten Öztürk, topluma dayatmada bulunanların bunun altında kalacağını vurguladı.
KAYNAK : MA